– Staten bør overta bankene

Oslo (ANB-NTB): Tiden er nå inne for at staten bør overta de store forretningsbankene, mener SVs Hallgeir Langeland.

Fotball Live

tirsdag 16. mar. kl. 15:00
Moss - Bryne

Kampstart om:

4 dager 3 timer 14 min. 14 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Frogn  Nesodden  Ski  Vestby  Ås 
Publisert 07.02.2009 kl 11:11 Oppdatert 07.02.2009 kl 11:15

Tips en venn på e-post:

SVs Hallgeir Langeland vil at staten overtar bankene. Foto: Joakim S. Enger, ANB/Ill

Regjeringen legger søndag fram sin bank- og kredittpakke, og Langeland håper finansminister Kristin Halvorsen vil benytte muligheten til å gjøre radikale endringer i norsk banknæring.

– Jeg er fornøyd med grepene Kristin Halvorsen tok for å sette grådige banksjefer på plass. Men nå er det ikke nok med avgrensede redningsaksjoner for banker og næringsliv. Jeg regner med at regjeringen vil gripe sjansen til å ta strukturelle grep for større samfunnsmakt over finansinstitusjonene, for å avgrense spillerommet for spekulasjonsøkonomien, sier Langeland til Klassekampen.

Han oppfordrer Regjeringen til å styrke det offentlige eierskapet i flere sentrale finansinstitusjoner. I tillegg mener han det må treffes tiltak mot skatteparadiser, og legges begrensninger på lederlønninger i visse selskaper.

Også samfunnsøkonom Rune Skarstein ved NTNU mener staten bør få mer makt over bankene.

– Bankdriften må bringes tilbake til utlån for produktiv virksomhet, i stedet for spekulasjon og maksimering av verdier for aksjonærene. Når staten må inn i stor stil for å sette bankene i stand til å gjøre det de skal, må det få konsekvenser for eierskap og styring av bankene, sier Skarstein til Klassekampen.

Han mener det var riktig av myndighetene å nasjonalisere flere av de største bankene etter krisen tidlig på 1990-tallet. Derimot var det ifølge Skarstein en tabbe av staten å trekke seg ut i årene som fulgte, slik at bankene igjen kom på private hender. (ANB-NTB)

Gaupe slo rådyr

Nyheter Tidligere denne «slo» ei gaupe helt sikkert ett, kanskje to, rådyr like ved et hus på Kringerudåsen i Drøbak. Les mer

Vrak bilen nå og slipp avgift

Motor Har du planer om å vrake den gamle bilen, bør du gjøre det innen 22. mars. Da sparer du tusenlapper. Les mer

Rybak på flyttefot

Nyheter Nesoddgutten flytter fra 20 kvadratmeter på Nordstrand til 90 kvadratmeter på Aker brygge. Les mer

- Kontakt politiet umiddelbart

Nyheter Nå oppfordres folk til å ta kontakt med politiet umiddelbart hvis man opplever å få østuropeiske tiggere på døra. Les mer

CD-lansering i Drøbak

Kultur Gnistrende jazz-toner inntar Reenskaug hotel søndag kveld, når Vokalt Selskap gjør stas på sin rykende ferske CD. Les mer

Dagens mest leste saker

Verdens rikeste land forfaller

Rådgivende ingeniørers forening la onsdag fram beregninger som viser at det trengs 800 milliarder kroner for å sette offentlige bygninger, veier, jernbane, vann- og avløpsnett og annen infrastruktur i forsvarlig stand.

Les kommentaren

Siste bildeserier

Årets første båtmesse

Bård Eker avduket blant annet en helt ny Hydrolift under messen "Sjøen for alle" på Lillestrøm.

Se mange båtnyheter her

Trangt for gigant

Det gjelder å ikke skrape opp cruiseskipet til 5,3 milliarder kroner. Sjekk hvordan det gikk.

Se bildene her

Lesernes vinterbilder

Sagens festkveld

Innviet Holmenkollen.

Se alle bildene

10 siste innenriks

TIPS OSS

Vakttelefon: 64 93 48 00
redaksjon@amta.no
Vi forbeholder oss retten til
vederlagsfritt viderebruk av
innsendte bilder og annet
materiale, hvis ikke annet
er avtalt.

KONTAKT OSS

Postboks 12, 1440 Drøbak
Sentralbord: 64 90 54 00
Nettredaksjonen: nett@amta.no

ANNONSER

Mail: annonse@amta.no

NETTJOURNALIST

Henriette Slaatsveen
Mobil: 99 35 96 35

ANSVARLIG REDAKTØR

Morten Øby
Mobil: 997 41 990

Redaktøransvar