...
Disse barna har fått mulighet til skolegang på grunn av hjelp fra norsk russ. Foto: SOS-barnebyer/ANB

Ny rolle for russen

Oslo (ANB): Den som trodde russen bare drev med fyll og fanteri, må tenke om igjen. Den tid er nemlig forbi.

Kirsti Falch-Nilsen
Kirsti Falch-Nilsen Profil E-post
Publisert 10.03.2010 kl 14:02 Oppdatert 10.03.2010 kl 14:27

Tips en venn på e-post:


Torsdag 11. mars arrangeres Russens Humanitære Aksjon, som gjennomføres til inntekt for SOS-barnebyer. Aksjonen gjennomføres flere steder i landet, og i løpet av de foregående tre år er over 4,2 millioner kroner samlet inn. Det gir skolegang for 360 elever hvert år på SOS-skolen i Livingstone i Zambia, som allerede er i drift og går under navnet «Russens skole».

Årets russ har bestemt at 30 prosent av inntektene fra årets aksjon skal gå til barn som er rammet av jordskjelvet på Haiti.

– Takknemlige

En ny undersøkelse gjennomført blant årets russ viser at 66 prosent ønsker å engasjere seg i frivillig arbeid, også etter endt skolegang.

– Dersom resultatene fra undersøkelsen blant årets russ er representative for andre unge menn og kvinner i denne aldersgruppen, betyr dette at framtiden for rekrutteringen til frivillig og humanitært arbeid ser lys ut. Innsatsen så langt har gitt flere generasjoner av vanskeligstilte unge i Zambia mulighet til skolegang. Det er et stort behov for hjelp både der og på Haiti, og vi er svært takknemlige for innsatsen, sier generalsekretær i SOS-barnebyer, Svein Grønnern til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Stolt russ

Russens hovedstyre er rett og slett stolt av sine egne medlemmer.

– Kun en liten prosentandel oppgir at faktorer som høyere sosial status og jobberfaring på CV-en er motivasjonen for å arbeide for humanitære organisasjoner. Nesten 90 prosent svarer at de vil engasjere seg for å gjøre noe for andre. Vi håper dette kan være med å bryte ned fordommene om at russen bare tenker på seg selv, sier Jørgen Osnes i Russens hovedstyre.

I år er skoler fra hele ni fylker med på aksjonen, noe som er rekord.

– Det er fint å kunne gi barn i fattige land en mulighet for utdanning, noe vi her til lands tar for gitt, sier Jørgen Osnes. (ANB)

Mest leste saker



...

Sex i politikken

Kommentar: Venstre-nestleder Helge Solum Larsen (43) ha voldtatt ei 17 år gammel jente i partiet.

Les hele kommentaren her


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


TIPS OSS

Vakttelefon: 64 93 48 00
redaksjon@amta.no
Vi forbeholder oss retten til
vederlagsfritt viderebruk av
innsendte bilder og annet
materiale, hvis ikke annet
er avtalt.

KONTAKT OSS

Postboks 12, 1440 Drøbak
Sentralbord: 64 90 54 00
Nettredaksjonen: nett@amta.no

ANNONSER

Mail: annonse@amta.no

ANSVARLIG REDAKTØR

Morten Øby
Mobil: 997 41 990

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.