...
Skolebarn trenger næring som bedrer konsentrasjon og oppmerksomhet, demper uro, og legger forholdene best mulig tilrette for god læring. Helsedirektoratets egne kostråd fra 2011 viser tydelig at dette ikke dekkes av salami på kneipbrød fire ganger i uken, mener overlege Berit Nordstrand. Foto: Terje Pedersen, ANB

– Matpakka ikke sunn nok

Oslo (ANB): Overlege og kostholdsekspert Berit Nordstrand roper et varsko om barns matvaner i skoletida.

Mari Valen Høihjelle E-post
Publisert 03.05.2012 kl 21:45 Oppdatert 04.05.2012 kl 07:53

Tips en venn på e-post:

Nordstrand ser med bekymring på konsekvensene av usunne matvaner hos barn og unge, og mener matpakka barn flest har med seg ikke er sunn nok for at de skal fungere optimalt i skolehverdagen.

– Matpakka dekker ikke barnas behov gjennom skoledagen for variert og næringsrik mat. Når et barn får i seg for lite av enkelte næringsstoffer kan det føre til konsentrasjonsvansker og atferdsproblemer, sier Berit Nordstrand til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Forskningsrådets ferske rapport slår fast at den tradisjonelle matpakka holder stand. Ifølge rapporten spiser fire av fem elever brødmat på skolen. Tre av ti spiser frukt på skolen, mens bare 12 prosent spiser grønnsaker til lunsj.

Overlegen og kostholdseksperten tar nå til orde for at den norske grunnskolen bør ta en del av ansvaret for barn og unges kosthold, og mener det er på høy tid med en skolematordning.

– Ungene er på skolen halve dagen, og jeg mener det er naturlig at skolen og staten tar ansvar for maten på skolebenken. Her har vi sjansen til å sikre barna de essensielle næringsstoffene de trenger. Kostholdet er gull verdt for barnas fysiske og psykiske helse og læringsevne, sier Nordstrand.

– Vi har rett og slett ikke råd til å la være å gjøre noe for barnas skolematvaner. Regjeringen må ta tak. Det argumenteres med at en skolematordning er for dyr, men å overse problemet vil bli en belastning for samfunnet over tid, advarer Nordstrand.

Skolemattilbudet består i dag bare av en skolefruktordning i ungdomsskoler og kombinerte skoler. Det fleste norske barneskoler har også en skolefruktordning, men må da abonneres på og betales av foreldre.

Regjeringen har så langt ikke valgt å bevilge penger til skolemat.

– En skolematreform vil være veldig kostnadskrevende, og vi har valgt å prioritere andre ting knyttet til skole. Men gratis skolemat er en veldig viktig sak vi er glade for at andre setter søkelyset på, og vi vil fortsette å vurdere dette for framtida, sier statssekretær Elisabet Dahle i Kunnskapsdepartementet. (ANB)

...
Overlege og kostholdsekspert Berit Nordstrand mener nå det er på tide med store endringer i kostholdsvanene i Norge, og at skolene bør ta sin del av ansvaret for at barn og unge skal få sunne vaner. Foto: Hege Killingberg/Pressebilde/ANB


På forsiden nå


...

Utmerket badevann på Nesodden

Nyheter Nesodden kommune sjekker kvaliteten på badevannet hver sommer. Det er bare å ta på seg speedoen og hoppe i det. Les mer

...

Samler de beste på ett Follo-lag

Sport – Årets lag er det sterkeste laget fra Follo som noen gang har stilt til start i Trondheim, mener Håvard Kalvøy. Les mer

...

Frogn og Nesodden sist i Akershus

Nyheter En gruppe forskere har på vegne av NHO utarbeidet en rangering av næringslivet i hver norske kommune. Les mer

...

Flere har prikker i førerkortet

Motor 217.000 nordmenn hadde én eller flere prikker i førerkortet ved utgangen av 2012, og siden 2010 er antall personer med flere enn fire prikker mer enn doblet. Les mer

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.