...
Stadig flere utlendinger leier hytte i Norge. Foto: Vidar Ruud, ANB

Flere leier hytter

Oslo (ANB): Stadig flere utledninger leier hytter i Norge.

Publisert 31.08.2010 kl 09:48 Oppdatert 31.08.2010 kl 09:52

Tips en venn på e-post:




Det viser ferske tall fra Novasol, som er størst på hytteutleie i Europa.

Denne sommeren har etterspørselen etter hytter i Norge økt med ni prosent sammenlignet med sommersesongen i fjor, og det er særlig tyskere, dansker og nederlendere har bidratt til høyt belegg.

Mange tyskere

– Til sammen har vi formidlet bestillinger på godt over 10.000 hytteuker, eller om lag 400.000 gjestedøgn. De tyske turistene står for over halvparten av bestillingene, sier Torbjørn Fredman, sjef for Novasol i Skandinavia til Newswire*.

Nederlenderne er den nest største gruppen leietakere, mens danskene følger på tredjeplass.

– Utlendinger som leier hytte i Norge er opptatt av natur, fjorder og fjell. Hordaland, Rogaland, Sogn og Fjordane og Møre og Romsdal har vært på popularitetstoppen i sommer, sier Fredman.

Gjengangere

Mange av turistene kommer igjen år etter år, og bestiller den samme hytta.

– En tysk familie har vært her i 25 år. Det begynte med en uke eller to. Nå leier de opp til åtte uker, så barna deres har jo hatt store deler av barndommen og ungdommen sin i traktene her, sier Johannes Høva, som driver utleie av tre hytter i Nesbyen i Buskerud.

– De setter pris på ren luft og uberørt natur. De senere årene har flere av gjengangerne også kommet tilbake på vinteren, for eksempel for å feire jul og nyttår, sier Høva.

Enkel sjarm

Også de helt enkle hyttene har sin tilhengerskare. En liten, avsides hytte i Haltdalen i Sør-Trøndelag uten innlagt vann og strøm er blitt selve ferieparadiset for et par fra Tyskland. De har leid den et par uker årlig siden midt på 1990-tallet.

– Den enkle, gammeldagse hyttesjarmen er fortsatt ettertraktet. Her kan gjestene fiske og se masse ville dyr. Mange har fått øye på elg fra kjøkkenvinduet. Det synes jo utlendingene er stor stas, sier utleier Kari Flatberg.

Hun merker at det er stor etterspørsel etter slike opplevelser.

– Hytta har vært utleid mesteparten av sommeren. Mange av gjestene sier de finner roen her, uten den materielle standarden de er vant til hjemme i husene sine, sier Kari Flatberg. (ANB)

* Newswire er et oppdragsfinansiert pressebyrå, og Novasol er én av kundene.

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Nygårdsåsen/Ski - Enebolig med garasje og god u...

2392477

Boligen har en praktisk planløsning og den går over to plan med følgende romfordeling: 1. etasje: Vindfang, entré, 2 sove...

Prisantydning: 3.200.000,-

Område: Ski

Eiendomstype: Enebolig

Primærrom: 148m²

Visning: 12.02.2012 12:00 - 13:00

Mer om boligen

2392477
Annonsere i avis og på nett?
Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn




TIPS OSS

Vakttelefon: 64 93 48 00
redaksjon@amta.no
Vi forbeholder oss retten til
vederlagsfritt viderebruk av
innsendte bilder og annet
materiale, hvis ikke annet
er avtalt.

KONTAKT OSS

Postboks 12, 1440 Drøbak
Sentralbord: 64 90 54 00
Nettredaksjonen: nett@amta.no

ANNONSER

Mail: annonse@amta.no

ANSVARLIG REDAKTØR

Morten Øby
Mobil: 997 41 990

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.