Laleh og Lillebjørn Nilsen er blant fire nye artister som er bekreftet til den nasjonale minnekonserten søndag 22. juli.
Seks dager før konserten la NRK mandag ut en oppdatert artistliste med i alt elleve navn. Nye på lista er også Bjørn Eidsvåg og Tine Thing Helseth.
Fra før av er deLillos, Karpe Diem, Kringkastingsorkesteret, Mari Boine, Marit Larsen og Vinni & Halvdan Sivertsen bekreftet.
- Noen av disse artistene ble ikoniske etter terrorangrepene. De er hentet fra den norske A-lista. Laleh er jo svensk, men både Sverige og Danmark sto tett sammen med oss. Laleh er dyktig og har sanger som passer godt inn, sier NRKs kommunikasjonsdirektør Tommy Hansen til NTB.
I år har Laleh toppet den norske singlelista med «Some Die Young».
Lillebjørn Nilsen gjorde inntrykk da han fremførte «Barn av regnbuen» for et folkehav på Youngstorget i Oslo.
- Han var ikke framme i fjor høst, men under rettssaken ble en av sangene hans tatt inn i diskusjonen. Vi kunne ikke overse den reaksjonen Norge viste i vår med allsangen, sier Hansen.
Trompetisten Tine Thing Helseth bidrar til variasjon og bredde. Kommunikasjonsdirektøren lover en spesiell opplevelse, men vil ikke røpe mer.
Flere av artistene stiller med sanger som er spesialskrevet for anledningen.
- Eidsvåg er en av dem som har laget ny sang til konserten. Det har også deLillos gjort.
Det har vært spekulert i om Bruce Springsteen skal opptre, men det vil Hansen verken avkrefte eller bekrefte.
- Det er med ham som med alle andre - summen av elementene skal passe sammen. Vi forstår veldig godt interessen, men samtidig skal vi lage en nasjonal minnekonsert. Vi tror dette blir en fin opplevelse, både hvis Springsteen kommer og hvis han ikke kommer.
Forfatterne Frode Grytten, Karl Ove Knausgård og Åsne Seierstad vil lese nyskrevne tekster og statsminister Jens Stoltenberg holder tale.
Gratiskonserten finner sted på Rådhusplassen, der riggingen av scenen allerede er godt i gang.
Haddy N'jie er programleder for konserten, som blir sendt direkte på radio, NRK1, TV 2 og TVNorge og kringkastet til en rekke nordiske og europeiske land. Den vil også bli vist på flere nettsteder.
Konserten begynner klokka 20 og varer i halvannen time.
NRK oppfordrer publikum til å beregne god tid siden det kan bli fullt i sentrum, alt fra 20.000 til 100.000 mennesker.
- Med mindre det ikke sprutregner, blir det mye folk. Ta med både mat og vann. Dette blir ikke en normaldag, så her må det planlegges, sier Hansen.
NRK har samarbeidet tett med politiet og andre etater i forbindelse med minnekonserten. Det er lagt ned mye arbeid i sikkerhet og logistikk. Blant annet er det gjort store omlegginger i kollektivtrafikk og kjøremønstre.
For at flest mulig skal få med seg det som skjer på scenen, settes det opp 2-3 storskjermer på Rådhusplassen.
(ANB-NTB)