| Av Gaute J. Gaarder | |
| Publisert 20.07.2005 kl 23:00 Oppdatert 30.08.2005 kl 14:03 |
Amta kjenner til flere tilfeller både i Frogn og på Nesodden hvor syklister har forsøkt å få med sykkelen på bussen uten å lykkes. Stor-Oslo Lokaltrafikk sier det er opp til hver enkelt sjåfør å vurdere om sykkel skal tas med på bussen.
– Som hovedregel pleier vi å si at sykler tas med på bussen dersom det er plass. Vi kan derfor aldri garantere at sykler kommer med, sier keyaccount Kristin Krugerud ved SL.
Vanskelig på Nesodden
SL får en del henvendelser fra frustrerte syklister, og Nesodden står i så måte i en særposisjon.
– Vi får mange henvendelser fra syklister på Nesodden, og det kommer av at det er veldig mange som sykler der ute om sommeren. Til de må vi bare si at på Nesodden om sommeren er det vanskelig å få med seg sykkelen på bussen. Dette har også å gjøre med at kravene til komfort på bussen gjør det vanskelig å få inn mange sykler, sier Krugerud.
En telefonrunde til de tre aktørene på transportnettet i Frogn og Nesodden bekrefter i stor grad at tilfeldighetene bestemmer om du kan ta sykkelen på bussen. På Nesoddbåten er det langt enklere.
– Det er som regel veldig greit å få med sykkelen på båten. Det er klart det finnes en plassbegrensning også på Nesoddbåtene, men som regel får vi plass til de fleste sykler. Vi må ta et lite forbehold for "Prinsessen" på grunn av størrelsen, men ellers burde det gå fint, sier Christopher Holager ved Nesoddbåtenes ekspedisjon.
– Sykler skal tas med
Om du får med sykkelen videre fra Tangen brygge og innover Nesoddlandet avhenger etter det Amta erfarer etter hvilken busstype som er på veien. Lavgulvsbusser tar ofte ikke sykler av hensyn til rullestolbrukere til Sunnaas. Større busser skal kunne ta sykler i bagasjerommet under bussen, på eiers eget ansvar. Daglig leder Helge G. Ruud i Connex Buss mener sykler i hovedsak bør tas med.
– Vi skal i utgangspunktet ta med sykler i bussen, men på Nesodden prioriterer vi naturligvis rullestolbrukere. Dersom det er plass på bussen skal likevel sykler tas med uavhengig av busstype. Vi vet likevel at en del sjåfører er skeptiske av hensyn til sikkerhet og rømningsmuligheter, sier Ruud.
Etter det Amta kjenner til er det en del sjåfører på Nesodden som frykter at en eventuell ulykke med sykkel i buss kan få konsekvenser for sjåføren, det være seg ved bråbremser eller kollisjoner. Ruud avviser dette kategorisk.
– Jeg forstår at det kan være en bekymring. Likevel vil en eventuell ulykke med sykkel i bussen ikke ramme sjåførene våre. Det er selskapet som der tar ansvaret.
Varierende i Drøbak
Fra Drøbak er det også mange forbehold å ta før sykkelen blir tatt med i bussen. Ved Norgesbuss får vi vite at sykler ikke prioriteres.
– Dersom det er snakk om én sykkel går det som regel bra. Dersom det er flere sykler blir det vanskelig. Selv om de fleste bussene våre har plass til om lag fire sykler prioriterer vi barnevogner først. Dette er helt og holdent opp til sjåføren å avgjøre, sier trafikksekretær Jan Kristiansen i Norgesbuss.
Hvis du likevel vil prøve å ta med sykkelen på bussen må du betale voksentakst både på Nesodden og i Frogn. På Nesoddbåten må du løse barnebillett for tohjulingen.
Fotballmagasinet DFI-trener Frode Birkeland kommer med et topptent mannskap mot tabelljumbo Selbak til kveldens 3. divisjonsoppgjør på Seiersten stadion. Les mer
Kalenderen fra Follopuls | ||
Nye bilder | ||