Antall konkurser har gått opp, og antall nyregistreringer har gått ned.
| Henriette Slaatsveen | |
| Publisert 10.06.2009 kl 22:00 Oppdatert 11.06.2009 kl 09:05 |
I tidsrommet 01.01.2008 til 09.06.2008 hadde Frogn kommune 12 konkurser eller tvangsavviklinger. Ser vi på samme tall og tidsrom for i år, viser det at det har vært hele 27 konkurser eller tvangsavviklinger i kommunen det første halvåret. Dette utgjør over dobbelt så mange konkurser.
Når det gjelder antall nyregistreringer i Frogn kommune har dette antallet gått andre veien, nemlig nedover. I fjor i tidsrommet januar til juni hadde Frogn 45 nyregistreringer i Brøynnøysundregistrene.
Sammenligner vi med i år, har vi kun sett 36 nyregistreringer i kommunen.
Daglig leder i Frogn Næringsråd, Harald Sæther, mener at er helt naturlig at det er færre nyregistreringer i år enn i fjor.
– Folk er naturligvis mer forsiktig nå enn de var i fjor, sier Sæther.
Han tror ikke at de mørke konkurstallene er spesielt for Frogn. Dette mener han er en generell trend i hele landet.
– Man kan legge merke til når man ser på konkurstallene at bedrifter her i kommunen har stengt og åpnet igjen med en litt annen profil, sier Sæther.
Han forteller at en løsning for å endre konkurstrenden er å melde seg inn Næringsrådet så de kan hjelpe til før det går skikkelig galt.
På Nesodden ser vi samme trenden som i Frogn. Flere konkurser i 2009 og færre nyregistreringer. Men konkurstallene er ikke fullt så sprikende som i Frogn. Tidsrommet 1. januar til 9. juni er det registrert 16 konkurser eller tvangsavviklinger på Nesodden. I år ser man hittil 18 av samme slaget.
Antall nyregistreringer fra januar til juni i fjor viser 54 mot 34 i år.
Fotballmagasinet DFI-trener Frode Birkeland kommer med et topptent mannskap mot tabelljumbo Selbak til kveldens 3. divisjonsoppgjør på Seiersten stadion. Les mer
Kalenderen fra Follopuls | ||
Nye bilder | ||