Den palestinske karikaturtegneren Fadi Abou Hassan, flyktet i 2013 fra Syria til Drøbak, som er friby for forfulgte avistegnere. Hans svar på ekstremisme under sitt innlegg på Litteraturhuset lørdag er å fortsette å tegne. Han etterlyser diskusjon om hva som må gjøres for å beskytte sine kolleger.

Les også: - Det er trygt å besøke Avistegnernes hus

Hassan kom til Norge i 2013 som fribyforfatter etter å ha blitt forfulgt og fengslet i Syria for sine politiske karikaturer mot regimet og president Bashar al-Assad. Lørdag innledet han under en debatt om angrep på ytringsfriheten på Litteraturhuset i Oslo.

Les også: Pennen er avistegnernes våpen

Debatten blir arrangert etter terrorangrepet mot satiremagasinet Charlie Hebdo i Paris onsdag.

– Jihadister drepte mine kolleger i Charlie Hebdo på grunn av våre frie penner, sa Hassan.

– Internasjonalt har karikaturer vært en kraftfull makt, men det har gjort karikaturtegnere til lette mål. Vi må diskutere hva som må gjøres for å beskytte disse kunstnerne, sa Hassan.

Karikaturtegneren ba de rundt 200 oppmøtte på Litteraturhuset om å reise seg i ett minutts stillhet for de drepte i Charlie Hebdo.

– Hva er mitt svar til ekstremisme? Ja, vi fortsetter. For alltid, sier Hassan. (©NTB)