Debattinnlegg Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Tangenten Eiendom, Nesodden kommunes heleide selskap, har nå presentert planene for utbyggingen av Munkerud næringsområde. Det er dessverre skuffende lesing, så MDG mener dette bør sendes tilbake og arbeides mer med.
Området er på nærmere 300 mål, hvorav det meste er skog. Det er også noe dyrkbar mark og myr. Og kulturminner som en steinalderboplass.
Forrige gang saken var oppe etterlyste vi hvordan prosjektet kan bidra til kommunens mål om arealnøytralitet ved nedbygging av natur, og foreslo arealkompensasjon og naturrestaurering. Vi foreslo også at næringsområdet skulle ha klare ambisjoner når det gjaldt klima- og miljøvennlige bygg.
Dette avvises. Selv dyrkbar mark skal ikke spares, men eventuelt bare kjøres bort og brukes som jordforbedring eller fyllmasse på en gårdseiendom. Planen for dette er ikke med i det politikerne vedtar nå, men skal komme som vedlegg i byggesaken etter at alt er vedtatt. Dette er rett og slett ikke greit!
Noen fine våtmarksarealer vil de heldigvis ta vare på, mens annen myr planlegges å bygges ned. Som kjent er myr viktige karbonlagre, i tillegg til andre funksjoner, som demping av flom. Vi kan ikke være med å vedta en plan som åpner for ødeleggelse av myr.
I forslaget som foreligger er det ingen forsøk på å få til avbøtende tiltak når man nå skal bygge ned et så stort nytt areal som dette. Nesoddens administrasjon avviser at det er nødvendig å bry seg, da Munkerud lenge har vært avsatt til næring i kommuneplanen. Man mener altså at man ikke tar ny natur når man har tenkt på denne skogen som utbyggingsområde ganske lenge, og at et kart dermed har forrang over virkeligheten.
Så kunne også vi være åpne for å finne pragmatiske løsninger. Gjøre det mest mulig klima- og miljøvennlig innenfor området, inkludert å skjerme noen flere arealer innenfor planen, og avbøtende tiltak med å bevare og restaurere natur et sted utenfor. Da kunne vi lagt til rette for mer næringsaktivitet, samtidig som vi viste vei som en miljøkommune som er opptatt av at vi skal ha et godt samfunn i generasjonene som kommer også.
Så er det noen vage ambisjoner for grønne tak og kanskje noen solceller. Planen for dette og øvrige ambisjoner for hvor klima- og miljøvennlig byggene skal bli, i likhet med mye annet, vil de bare legge fram for administrasjonen før byggesak. Fortsatt er det uklart hva som vil skje med steinalderplassen.
Vi politikere skal tydeligvis ikke bry oss om hva vi egentlig sier ja til. Dette kan vi selvfølgelig ikke være med på.
Les mer om: artikkelemnene